INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban np
ban pmenu
511 bann
ban naz obec
ban tst zrusene projekty
ban naz mesto
ban taxi zelva

KOMUNÁLNÍ VOLBY

Profil 200x200

TOPlist

FOTKA TÝDNE

tank

srpen 1968 v Hostivaři

TŘÍKOLKA TOUR

ph trik klip

ban tst prazske hospodareni
ban naz cech
ban nazory R3
ban naz odj
 
VO hmp mini
I ty poslední volby do pražského zastupitelstva byly postaveny na politickém lídrovi. Na jednom jméně, které mělo přitáhnout voliče té či oné politické straně. Různá sdružení nezávislých kandidátů, na rozdíl od zbytku země, při komuálních volbách v Praze dosud neměla nikdy úspěch. 
Volby do pražského magistrátu jsou totiž vždy jen malé parlamentní volby. Politický souboj české politiky o prestižní pozici s primátorským řetězem. Budoucí nositel řetězu dokonce někdy přijel do Prahy na Babetě, narychlo si změnil bydliště a mohlo se jít na věc. Letos to zřejmě bude dílem podobné.
Podstatným článkem úspěchu tohoto boje o prestiž bylo mít z Prahy jen jeden volební obvod. Rozhodování o zachování této konstrukce proběhne za několik dnů v pražském zastupitelstvu. Ti dosluhující zastupitelé budou těm novým určovat nejen počet křesel, ale také právě počet volebních obvodů. 
Někteří navrhují znovu jeden obvod, jiní by se chtěli vracet k sedmi obvodům. My navrhujeme volebních obvodů 22.
Stejně, jako je v Praze správních oblastí. Proč?
O tom hlavně je tento článek.

Správa a rozvoj města je jinou politickou disciplínou, než ta parlamentní. A do diskuse o jeho problémech a vývoji by měli být zapojeni zástupci všech jeho částí. Dnes je situace spíše opačná. Minulé volby v jednom obvodě to jen potvrdily.

tab mc
Co byl minulý výsledek voleb v jednom obvodě?
 
Většina (35) městských částí a dokonce ani celých 5 (ze 22) městských obvodů neměla v zastupitelstvu svého zástupce. Ať už by byl z jakékoli politické strany či hnutí. 
Čtvrtina Pražanů je tak, co se týče svých zástupců v zastupitelstvu hlavního města, tzv. v autu. 
 
Na více než třiceti kandidátkách jste sice našli téměř 2000 jmen, ale, až na výjimky, šlo o kandidáty, kteří ve vašem obvodě nebydlí.  
 
Jiná možnost, která by pojetí vedení a správy hlavního města mohla i změnit, však podle nás stále existuje.

Naším návrhem je volba zastupitelů Prahy ze zástupců každého z dnešních 22 pražských městských obvodů, s počtem mandátů podle podílu jejích obyvatel na pražské populaci (grafika návrhu na obrázku níže).
VO hmp 18 2
Bylo by tím zajištěno, aby každý pražský obvod měl v metropoli svého zástupce. Ten by téměř jistě byl i místní osobností. A občané by věděli, koho na magistrátní bojiště vysílají. Některé politické subjekty by se také mohly vzájemně shodnout na podpoře některého z místních zástupců. A každý obvod by měl šanci.

Volba by se také výrazně zpřehlednila. Například u nás, v Praze 15, bychom, napříč místní politikou, vybírali z nabídky tak 20 – 30 místních kandidátů dva z nich. Dva místní, či z nejbližšího sousedství městského obvodu (Dubče, Štěrbohol, Dolních Měcholup či Petrovic). Těch s nejvyšší důvěrou. 

Na rozdíl od minula, kdy místní vybírali ze dvou tisíc jim téměř neznámých - a nemístních!!

Také by se nevylučovalo, aby například starosta z městské části byl zároveň pražským zastupitelem. Neměl by už zřejmě být pražským radním či primátorem, to už by byla na jednoho člověka velká porce. Ale, při diskusi o rozvoji Prahy by, v pražském zastupitelstvu, byly napříště více slyšet názory a zkušenosti ze všech obvodů. Mělo by to v také větší logiku, než dnešní "vedlejšáky" parlamentních poslanců - pražských zastupitelů. 

Místní občané obvodu by také měli jistotu, že jimi vybraný, místní kandidát, se skutečně zastupitelem metropole stane.

Víme, že překonat dogma pragocentrismu bude těžké. Na druhé straně i ti zastupitelé, kteří za pár dnů na pražském magistrátu budou o počtu volebních obvodů rozhodovat, jsou také z nějaké městské části. 

Věříme, že náš návrh, i naše trvalá snaha o vyšší autonomii mětských částí, může být lepším modelem pro správu i rozvoj české metropole.
A tak doufáme, že snaha na udržení stávajícího systému letos mít už navrch nebude. Systému, který stejně může být horší už jen stěží.

Michal Frauenterka a Redakce iZÍTRA.info
aktualizovaný článek z 9.2.2018

zdroje: web MHMP a ČSÚ

KOM SROVN MINI

další články k tématu zde:

PRAHA FUNGUJE SAMOSPÁDEM

PRAŽSKÉ OBCE A MĚSTSKÉ OBVODY - návrh vyšší autonomie městských částí

PŘÍMÁ VOLBA – čistka zastupitelské demokracie?

 SROVNÁNÍ VOLEBNÍCH VÝSLEDKŮ
1994 - 2017
 

 

 Rozvoj PHA 15 kostce text 920x215 px
 916

ban zprav tel

 

ban kalendar

DNES JE středa 19.9.2018

Svátek má Zita, zítra Oleg
BANN STEZKA
ban download new release
 ban Facebook
ban historie

 

 

Historické fotky

154 06