INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban np
ban pmenu
511 bann
ban naz obec
ban tst zrusene projekty
ban naz mesto
ban taxi zelva

TOPlist

FOTKA TÝDNE

1908 K horkam

1908 ulice K Horkám

TŘÍKOLKA TOUR

ph trik klip

ban tst prazske hospodareni
ban naz cech
ban nazory R3
ban naz odj

GALERIE FOTEK

154 06

kobylky Oslabování hospodářského růstu v Evropě naznačuje, že příští rok již zřejmě bude ve znamení politického souboje o způsob, jak řešit blížící se fázi ekonomického poklesu.
I dnes, podobně jako před lety i mnohokrát předtím se zdá, že většina politických reprezentací má paměť akvarijních rybiček a do poslední chvíle předpokládají, že růst je na věčné časy, a nikdy jinak. Není.
A zejména o tom je tento článek.

Lze uvést hned několik případů, kam až mohou socialistické experimenty dojít.

vdr scene Argentina, Irsko či nedávno dříve bohatá Venezuela s hyperinflací, nezaměstnaností v desítkách procent, nedostakem léků, miliónovou emigrací. Ať se to socialistům přihodilo tam, či se to stane jinde, důsledkem ekonomických experimentů je vždy razantní dopad na slabší sociální vrstvy. 
 
I Čechy ekonomickými krizemi prošly minimálně třikrát. Z celosvětové hospodářské krize v roce 1929 se republika zcela nevzpamatovala ani do Mnichovské zrady. Z poklesu výkonnosti komunistické ekonomiky (na polovinu úrovně původně té stejné rakouské) za čtyřicet let od roku 1948 jsme po roce 1989 sice něco umazali, přesto však jisté rozdíly stále existují.
Z ekonomické recese z roku 2008 jsme se na původní úroveň hospodářské výkonnosti vrátili až v roce 2014. 

  „Vy ste to zrajtovali“
z filmu Všichni dobří rodáci

Jsme součástí širší evropské a světové ekonomiky. Opakující se cykly ekonomického růstu a sestupu nemůžeme, s výjimkou vlastních chyb, ovlivnit. Musíme se s nimi naučit žít i vědět, jak se na ně co nejlépe připravit. Po letech hojnosti totiž pokles prostě jednou přijde - kobylky přiletí.

Je tak velmi pravděpodobné, že skokově vyšší výdaje = rozdávání na potkání, které se v posledních letech převážně socialistické vlády, včetně té naší dopustily, může při ekonomické recesi roztočit dluhovou spirálu. Pokud by byla obdobná té z roku 2008, pak by se ročně jednalo zřejmě o schodek rozpočtů mezi 250 – 300 miliardami Kč.

Evropské souvislosti podobných rozměrů, násobně horších než při řešení řeckého předlužení, by pak mohly přerůst ve vážnou sociální situaci, v mnohém podobnou výše uvedeným příkladům.

To není strašení, jde o upozornění na stav, ve kterém se řada evropských ekonomik, léta řízených socialisty, nachází. Rozpočtově nezodpovědně své země dohnali až na hranici ekonomického útesu. Jsou na tom nyní podobně jako na konci karetní hry „Záchod“. Už nemůžete vytáhnout ani jednu kartu, jinak záchod spadne.

Naše ekonomika je s těmito zeměmi významně propojena a my bychom se měli mít na pozoru. Skutečně se připravit a počítat s tím. Mít v době hojnosti přebytek veřejných rozpočtů – toto nedodržované pravidlo, které doporučují snad všichni ekonomové, není respektováno a pro příští rok se na tom nic nezmění. Není vůle.
A co jiného lze udělat?

Desetiletý investiční plán

Při vyslovení důvěry dnešní vládě byl jedním z jejích klíčových slibů desetiletý investiční plán pro stát, kraje a obce. Rozpočet na příští rok, ani ten státní, ale aktuálně ani ten pražský, investičně orientovaným není.
A to je škoda.

Nejde tolik o skutečně investované miliardy v roce příštím, kdy se většina firem ještě „poveze“ na dostatku zakázek. Jde více o absenci mohutné investiční přípravy na léta následující, kdy stát bude moci reagovat na ekonomické ochlazování a recesi zmírňovat připravenými a smysluplnými investicemi. Ne rok či dva, ale pět či i deset let.

Už včera bylo na přípravu pozdě. I proto, že v délce stavebních řízení o povolování staveb jsme až za Papuou - Novou Guineou na 126. místě na světě.

Když dnes, těsně před komunálními volbami, jezdím Hostivaří okolo sloganů typu „všechno bude zadarmo“, připomenou se mi dva výroky jiného Hostivařáka – ministerského předsedy Antonína Švehly z let 1922 - 1929:

„Sociální demokraté rádi rozdávají koláče, které sami neupekli a upéci ani nemohli, protože snědli těsto, které ještě nestačilo ani vykynout."
a druhý

„Demokracie nebyla ještě plně pochopena, zvláště její základní příkaz: vědomí odpovědnosti.“

Barvami plný podzim přeje

Michal Frauenterka

 Rozvoj PHA 15 kostce text 920x215 px
 916