INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban np
ban pmenu
511 bann
ban naz obec
ban tst zrusene projekty
ban naz mesto
ban taxi zelva

TOPlist

FOTKA TÝDNE

1908 K horkam

1908 ulice K Horkám

TŘÍKOLKA TOUR

ph trik klip

ban tst prazske hospodareni
ban naz cech
ban nazory R3
ban naz odj
danova cesta f mini

Jak jsem v sérii článků v naší rubrice pražské hospodaření několikrát rozebíral, diskriminační postup hlavního města Prahy a státu vůči městské části Praha 15 se nelepší.

Jen se mírně mění míra zavinění. Ta se zřejmě aktuálně přenesla směrem ke státu, který se opakovaně rozhodl vylepšit stav peněženek svých zaměstnanců. 

Znovu ovšem stát odmítá dostatečně navýšit své příspěvky, kterými městské části kompenzuje výdaje na státní úřednictvo, které se z jejího rozpočtu platí.
Popsat daňovou cestu, tj. přerozdělení daňových příjmů státu a města je cílem tohoto článku.

Daňová cesta začíná každoročním odvodem občanů a firem do státního rozpočtu. Směsice daní z příjmu, těch zaměstnaneckých i těch firemních, daně z přidané hodnoty i daně z nemovitostí.

Státu ročně vynáší z Prahy 15 přibližně 6,1 miliardy Kč. Vybrané daně se rozdělují podle zákona o rozpočtovém určení daní.

A výsledek? Zpět na Prahu 15 se různými cestami každý rok vrací jen přibližně 154 miliónů Kč, tj. pouze 2,5 % z těch více než šesti tisíc miliónů, které ročně místní občané a firmy státu odvedou.

danova cesta f mini

Je už téměř nepodstatné se zabývat kosmetickými vylepšeními, kterými se stát pravidelně brání, když něco málo přidá. Pravidelně totiž zákonem stanoví mzdová navýšení či zvýšení tarifů mezd, které ale městské části opakovaně dostatečně nekompenzuje.

Pro příští rok to bude o dalších ca 8 % více na mzdách - už druhým rokem po sobě. Líbivá politika - stát se pochlubí, že přidal, ale ten, kdo to má zaplatit, je městská část.

Tato nedbalost státu se dosud vždy dařila vyrovnat z vlastních činností městské části. Nepostavila ani neopravila vše, co by chtěla, ale své výnosy, zejména z pronájmu bytů, vložila na dorovnání rozpočtu tak, aby vyrovnaný byl. Protože městská část rozpočet, na rozdíl od Prahy či jiných obcí, mít vyrovnaný musí.

Jak to ale zatím vypadá, příští rok se situace ještě zhorší. A to dokonce až tak, že vyrovnat rozpočet bude znamenat sáhnout do úspor městské části. Jiná možnost nebude či by byla v rozporu s rozpočtovými pravidly. 

Stupňování finanční diskriminace od města, ale zejména od státu dosáhla svého nového maxima. A městská část bude mít na dorovnání rozpočtu ze svých předchozích úspor peníze na příští rok. Pokud se něco radikálního v rozpočtových pravidlech nezmění, rozpočet na rok 2020 už nebude zřejmě schopna jako vyrovnaný sestavit.

Můj osobní názor ohledně motivace města a státu takto postupovat vůči městským částem pražského prstence si zatím nechám pro sebe. V českém zákonodárství je však přesto začleněn prvek ochrany, tzv. Charta místní samosprávy. Ta jistou míru možností k obraně městské části poskytuje. A v zájmu občanů Prahy 15 by, podle mého názoru, měla být využita. Tvrdíme to již více, než šest let.

Až v televizi znovu a znovu uvidíte zástupce státu povídat o tom, že obce mají peněz dost, vzpomeňte si prosím na tento článek. 

A až pojedete okolo předvolebních trháků o dopravě zadarmo, chtěl bych Vám připomenout pár aktuálních čísel z městské hromadné dopravy v Praze.

Každý občan Prahy 15, včetně dětí, již dnes dotuje ze svých daní provoz městské hromadné dopravy přibližně částkou 16.800,- Kč ročně. Za to před třemi lety dostal "odměnu". Snížilo se mu roční jízdné o 1 tis.Kč.

Tuto slevu dostal nejenom on – pražský daňový poplatník, ale i každý jiný občan České republiky či Evropy, kdo si roční kupón také může zakoupit i přesto, že předtím na tuto výraznou slevu na městskou dopravu nijak svými daněmi nepřispěl. A například denní jízdné (110,- Kč) pro mimopražské návštěvníky i cizince Pražan dnes ze svých daní Pražan dotuje zřejmě už více než dvěma stovkami.

Takto to tedy chodí u nás v Rychlíkově. To na vysvětlenou, proč ve škole už léta není na to či ono, proč se u Botiče musí bát, zda nezačne pršet. Proč ledacos nevypadá, jak by mělo.

Je čas změnit vše od základu. A když to jinak nepůjde, začít se práv jedné městské části domáhat i tvrdšími způsoby. I se začít soudit. Patnáctka totiž nemá na růžích ustláno, jak se v televizi povídá. Naopak.


Nebo opravdu chcete věřit populistickým heslům a slibům, že všechno může být zadarmo nebo za polovic?

Michal Frauenterka

 

 Rozvoj PHA 15 kostce text 920x215 px
 916