INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban np
ban pmenu
511 bann
ban naz obec
ban tst zrusene projekty
ban naz mesto
ban taxi zelva

TOPlist

FOTKA TÝDNE

1908 K horkam

1908 ulice K Horkám

TŘÍKOLKA TOUR

ph trik klip

ban tst prazske hospodareni
ban naz cech
ban nazory R3
ban naz odj

GALERIE FOTEK

154 06

MC Praha

Jánošík by se městským částem v pražském prstenci letos hodil.

Nekonečný příběh o bohaté Praze a chudých městských částech pražského prstence totiž pokračuje.

Nemusíme zabíhat do přílišných podrobností, použijeme jen pár čísel z nedávno schváleného návrhu rozpočtu na zdejší městské části.
Z vlastních příjmů bude za stát městská část letos dotovat provoz úřadu už čtyřiceti milióny (platí schodek státní správy na místním úřadě). Co díky tomu bude muset omezit, jsou především opravy a investice do bytového fondu. To znamená neopravovat a neinvestovat celých třicet jedna miliónů. 
Zbytek schodku zaplatí městská část ze svých úspor.
A o tom zejména je tento článek.

Z pražské pokladny dostanou městské části z daní svých občanů letos znovu jen 8%. Na opravy, zejména škol a školek, ale i na jejich celý rozvoj obce, vyčlenilo letos město pro městské části jen další ca 1% z letošních pražských daňových příjmů. A o tento kus žvance se ještě budou muset městské části servat jako hladoví psi.

Za hranicemi Prahy, často jen pár set metrů vzdálené obce ve Středočeském kraji, se musejí svým sousedům, městským částem pražského prstence, pod vousy hodně smát. Mají letos z daní pro sebe k dispozici více jak trojnásobně více. A to jim hromadnou dopravu dotují Pražané, školáky mohou vozit hromadně do Pražany dotovaných pražských škol, v pražském prstenci parkují jejich auta zadáčo i u metra. Tedy až potom, co nejdříve po cestě zakouří hlavní, dnes už často i vedlejší silnice městských částí pražského prstence. A tak dále, a tak podobně.

Nevyčítáme jim to, že využívají pražské sousedství jak mohou. Je přeci všeobecně známo, že Praha je bohatá.

Někdo to skutečně zaplatit musí. Tak, jak je to letos zase nastaveno, je zřejmé, kdo to bude. Občané městských částí z pražského prstence. Na rozvoji své obce i na svém zdraví.

Na hořícím sporáku zapomenutý papiňák neřekne dopředu, kdy bude guláš v kuchyni i za svatými obrázky. Nekonečně dlouho to ale netrvá.

Je také otázkou, zda se vlastně velmi obtížná situace městských částí z pražského prstence centru nehodí do krámu. Řešení, nebo někdy naopak neřešení některých jejich problémů často vypadá, jako by čím dál hůře pro pražský prstenec bylo vlastně čím dál lépe pro pražské centrum. Ale to je už téma pro jiný článek.

Veselé jarňáky přeje

redakce iZÍTRA.info a Michal Frauenterka

PP Pha mini

související článek:

danova cesta f mini
DAŇOVÁ CESTA aneb JAK JSOU PŘEROZDĚLOVÁNY DAŇOVÉ ODVODY OBČANŮ PRAHY 15
 
   
 Rozvoj PHA 15 kostce text 920x215 px
 916