INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice

TOPlist

nam mini

Žádné město, tedy ani Praha 15, se bez hlavního náměstí neobejde. Je centrem komunitního života.

Absence skutečného centra Prahy 15 je stále ještě nesplaceným dluhem překotné sídlištní výstavby v Hostivaři i Horních Měcholupech z období 60tých až 90tých let minulého století.

 
Prvorepublikové územní plány s novými náměstími počítaly.
V Hostivaři:
  • v místě dnešní křižovatky Rabakovská x Průmyslová
  • Na Groši
  • jižně od nádraží. 

V Horních Měcholupech u dnešní ulice Hornoměcholupské. 

UP 1937 mini  
   regulační plán 1937 Hostivař-sever  
 up ho jih 32 mini  up HM 35 min  
regulační plán 1932 Hostivař - jih regulační plán H. Měcholupy - 1935  
zdroj: archiv HMP

Od 50 tých let minulého století už z pražských plánů nová náměstí zmizely. Byly v protikladu ke komunistickému pojetí urbanismu, v Praze i důsledkem centristického pojetí města s úpornou snahou překonat v evropském kontextu hranici miliónu obyvatel a zařadit ji tak mezi velkoměsto. To se nakonec podařilo, zejména na úkor pražského prstence. Původně desítek městeček a obcí s vlastní historií a urbanismem. Některé novou sídlištní výstavbou v minulém století téměř ztratily svou tvář.

Návrh nového územního "metropolitního" plánu v Praze 15 žádná nová náměstí nepředpokládá ani dnes!! (výkres najdete ZDE).
V celém území je označeno za náměstí (či náves) jen Hostivařské náměstí (křižovatka ul. Pražské a Hostivařské), což podle nás svědčí jen o neznalosti současných poměrů (leží v přírodním parku Hostivař-Záběhlice, v zátopové oblasti Botiče, ulice Pražská je zařazena do systému páteřních pražských komunikací, žádným skutečným náměstím nikdy ani nebylo, .......

Pro nás ale žádné překvapení. Koncepčně tím nový "metroplan" nijak nevybočuje z představy monocentrického hlavního města bez skutečného zájmu o rozvoj obcí pražského prstence.

Navrhujeme:

Náš návrh vychází z nedávných představ a úvah o prostoru dnešní konečné tramvají. Po plánovaném prodloužení tramvajových linek do Dolních a Horních Měcholup místo ztratí svou nynější funkci. Zároveň je svou polohou i konstrukčním řešením podle nás ideálním místem pro hlavní náměstí.

NOVÉ NÁMĚSTÍ - návrh iZÍTRA.info 

ilustrační vizualizace

 
 nam mini 12  

 Redakce iZÍTRA.info

ban roz kostka

 
naves hm ver nam nam stara ho maratak
náves v Horních Měcholupech  Veronské náměstí - Horní Měcholupy náměstíčko ve Staré Hostivaři    bývalé náměstí - Maraťák