INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban np
ban pmenu
511 bann
ban naz obec
ban tst zrusene projekty
ban naz mesto
ban taxi zelva

TOPlist

ban tst prazske hospodareni
ban naz cech
ban nazory R3
ban naz odj

 

tab rek 17 MINI
Výměna osmého ministra Sobotkovy vlády doprovází mnoho silných slov. Jako kolovrátek se obemílá slogan "nejúspěšnější vláda".
Stejně jako asi nelze rozsoudit, zda bylo větším úspěchem finále MS ve fotbale v roce 1962 nebo zlato hokejistů z Nagana, tak i u úspěšnosti vlád je především věcí pohledu toho, kdo věc posuzuje.......fotbalista, hokejista, občanský či sociální demokrat, sám premiér.
Naše babičky používali větu: "Samochvála smrdí". Větou současnosti je spíše: "Když se nepochválím sám, nikdo jiný to za mě neudělá". 
 
My v redakci jsme se například shodli na tom, že nejvýznamější vládou byla ta Václava Klause z let 1992 - 1996. Republiku nezadlužila, provedla základní ekonomickou reformu i rozluku Československa.
Úhel pohledu je ale vždy trochu odlišný nato, aby u některé vlády mohla být předpona Nej vůbec použita. 

U jednoho z kritérií, které je alespoň měřitelné čísly, se ale zastavíme. A to u státních financí. I přesto, že ani zde porovnání čísel není zcela objektivní. Každá vláda, zláště ta česká, se pohybuje v otevřeném ekonomickém prostoru a naše prosperita je na exportu životně závislá. Když se nedaří světu, doma je to ihned vidět. A naopak. 
O srovnání jsme se přesto pokusili u posledních dvou plnohodnotných vlád. Jedné z doby doznívající ekonomické recese, druhé z období hospodářského růstu.

Snažili jsme se nalézt ty prvky, které období obou vlád nejvíce charakterizují. Zde jsou:

tab rek 17 MINI xxxx
a)   výběr daní se ani nezlepšil, ani nezhoršil. 
Porovnáme-li růst výběru daní za období Nečasovy či Sobotkovy vlády, nic se nemění. Podíl daňových příjmů k HDP se od roku 2010 pohybuje okolo 13 %.  Stejně jako i letošní předpoklad.

b)   největší rozdíl mezi oběma vládami byl v růstu výdajů. 
Dramaticky vyšší tempo růstu výdajů za období Sobotkovy vlády (předpoklad až + 133 mld.Kč ke konci letošního roku), oproti období Nečasovy vlády (+ 1 mld.Kč), vyčerpalo všechny rezervy ekonomického růstu. Hlavně proto je rozpočet na rok 2018 navržen znovu se schodkem 60 mld. Kč. Už není kde brát, benefity došly. Největším výdajovým paradoxem, i přes všechny hlasité proklamace, se jeví pokles tempa růstu vyplacených důchodů mezi lety 2013 až 2016 (pokles z 8,9% na 8,2% vůči HDP).

c)   nižší růst státního dluhu v období Sobotkovy vlády způsobila na příjmové straně hlavně vyšší ekonomická výkonnost českého hospodářství a znatelně vyšší peníze došlé z EU. Na straně výdajů pak znatelně menší investice i nižší cena ropy. 
 
d)   významně se prohloubila závislost českého státního rozpočtu na penězích z Evropské unie.
U Nečasovy vlády pomáhaly tyto peníze příjmům rozpočtu průměrně 97 mld. Kč ročně, u Sobotkovy vlády už to bylo přes 142 mld. Kč ročně. A to i přesto, že se velmi přiblížila doba (možná už v roce 2021), kdy odvedeme do unijního rozpočtu stejně či podobně, jako z něj budeme moci čerpat. A tento "život na polštáři" skončí.  

e)   již 12 let není plněn smluvní závazek České republiky vůči NATO, t.j. mít výdaje na obranu alespoň ve výši 2 % k HDP. 
Přístup obou vlád se v tomto případě téměř neliší, obě závazek z naší nejdůležitější mezinárodní smlouvy dodržely jen z poloviny. Splnit tento závazek totiž znamená někde jinde ( a trvale ) ušetřit dalších téměř 50 mld. Kč. 
tab rekEU 17 MINI  
tab SV 17  

Závěr

Bylo by jistě zajímavé sledovat, jak by si počínala Sobotkova vláda v době ekonomické recese a ta Nečasova v době nynějšího ekonomického růstu.
Politickou realitou ale je, že dosažení rovnováhy ve státních financích se dostává do začarovaného kruhu. Každý premiér, který se o vyrovnaný rozpočet snažil, předčasně skončil. 

Sobotkova vláda zřejmě vydrží. Ale za jakou cenu? I přes mohutnou mediální propagandu o její nej-úspěšnosti se:
-    struktura státních financí nestabilizovala
-    rezervy, které hospodářský růst umožnil, byly obratem vyčerpány (zřejmě do vidiny budoucího volebního úspěchu)
-    závislost rozpočtu na dočasných finančních injekcích od bohatších států EU se prohloubila
-    dodržení smluvních závazků republiky vůči NATO byly ignorovány.  A na jejich plnění bude nucena obtížně hledat recept až ta další vláda.
Představit si v dnešním stavu veřejných financí ekonomickou recesi, podobnou té z roku 2008 (pozn: tehdy se rozpočtové příjmy propadly o 100mld.Kč a trvalo dalších 6 let, než se vrátily na původní úroveň), je asi noční můrou každého politika, který by chtěl být členem budoucí vlády. 
I přes mohutnou mediální masáž Sobotkova vláda jedničkou být nemůže. 
Bylo promarněno další období.
Redakce iZITRA.info a Michal Frauenterka www.radni.cz

zdroje dat: Ministerstvo financí a Ministerstvo obrany ČR  

další článek k tématu: PŘEBYTKOVÝ STÁTNÍ ROZPOČET 2016 - U SNĚDENÉHO KRÁMU S UNIÍ V ZÁDECH

ban kalendar

DNES JE středa 19.9.2018

Svátek má Zita, zítra Oleg