INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 

ods  TOP 091 
svob SSCR log
sal MHM Vystoupení občanů s dotazem, podnětem či připomínkou na volené zástupce kraje a obce Praha přímo na jejich zasedání, které se koná zpravidla jednou měsíčně, není jednoduché. Časově ani psychicky.
Jednání pražského zastupitelstva začíná vždy v 9 hodin ráno.
Vystoupit můžete pouze v pevně stanoveném čase mezi 12,30 - 13,15 hod. Přihlášky (max. 2) ale musíte na místě osobně podat do 9,30 hod.
Mezi zletilé Pražany, kteří mohou vystoupit, patří i cizinci s trvalým bydlištěm. Také vlastník nemovitosti toto právo má. 
Párkrát jsem už také vystupoval. Ale tento článek není jen o tom mém posledním vystoupení. Je také pokusem o stručný "manuál" na pozadí jedné interpelace náměstka primátorky. 
Do budovy magistrátu vstoupíte hlavním vchodem z Mariánského náměstí a proti schodišti v 1. patře do sálu dveřmi pro veřejnost. U stolku dostanete přihlášku do diskuse. Název interpelace si do přihlášky musíte vymyslet sami. A také musíte uvést, koho interpelujete. V přihlášce také zaškrtáváte, zda je či není možné Váš projev vysílat, apod. 
Po vyplnění přihlášky si můžete sednout do lavic pro veřejnost. A čekat 3 hodiny. Vedle sálu i v přízemí je bufet.
Okolo 12,30hod. předsedající vyhlásí čas pro vystoupení občanů a na velkých obrazovkách se objeví jejich seznam s názvy interpelací a komu budou určeny. Na seznamu byste měli být. Může se ale také stát, že seznam bude tak dlouhý, že se Vaše jméno zobrazí až později. Své vystoupení si musíte hlídat. Pokud nebudete při vyvolání v sále, máte smůlu. Každé vystoupení i následná odpověď také trvají různě dlouho.
Až na Vás dojde, předsedající Vás k vystoupení vyzve.
Vyčerpají-li první vystupující svůj čas plně podle jejich možností a ten, kdo je dotazován, také, vyjde vyhrazený čas tak na 4 vystoupení. Časový úsek (45 min.) pro dotazy občanů se neprodlužuje. 
Až ve čtvrt na dvě tak zjistíte, zda budete mít štěstí a vyjde na Vás řada. Pokud ne, svůj dotaz můžete předat na místě písemně a do 30 dnů odpověď naleznete na internetu. Pokud si přivstanete, abyste měli jistotu, nijak si nepomůžete. Pořadí přihlášek se losuje. 
Z mé zkušenosti se dostane vždy na víc, než na čtyři vystupující. O moc víc jich tam také většinou nebývá. Celý jednací řád najdete ZDE.

Na to vystoupit s dotazem na zastupitele hl. m. Prahy tak počítejte, včetně doby na cestování, se 6 - 7 hodinami.

Potřebujete také pevné nervy

plny sal

Na co doporučuji se připravit je, že když předsedající na zasedání ve 12,30 hod. vyhlásí čas na vystoupení občanů, zastupitelé se seberou a většina jich ze sálu odejde. 

Na dvou záběrech z letošních jednání zastupitelstva mohu demonstrovat.
Levé foto je z běžného jednání okolo 12,15 hod., pravé foto z doby interpelací občanů okolo 12,40 hod.

pri int

Jsem také zastupitelem, v městské části Praha 15. "Našich“ zastupitelů je zhruba polovina (31 – krajských je 65).
Jednáme v malém sále místní hasičárny, kde je mezi zastupiteli a občany jen úzká ulička k východu. 
Kdyby se většina zastupitelů v čase vystoupení občanů sebrala a odešla ven, vůbec si nedokážu představit, jak bysme to, za podobný hromadný odchod, od občanů - uličkou hanby - „slízli“. 

Interpelace
INT. č. 28/6 DOPRAVNÍ STAVBY NA JIHOVÝCHODĚ PRAHY
Michal Frauenterka - zastupitel MČ Praha 15 – interpelace směřovala na náměstka primátorky, pana Petra Dolínka

přednesená interpelace

délka trvání - max. 3 minuty (čl.27a jednacího řádu).
Pokud svou řeč přetáhnete o několik vteřin, předsedající Vás nepřeruší. Tak po 10 vteřinách přes časový limit už Vám čas možná připomene.
Doporučuji čas dodržet, vyhnete se nepříjemnému stresu. Pro příklad, tato interpelace vyšla těsně pod 3 minuty.
U podnětů a připomínek nemusíte otázku pokládat. U interpelací ano.
Doporučuji otázku formulovat až na konec. Když jí vyslovíte hned na začátku, ztratíte po zbytek svého vysoupení pozornost toho, koho se dotazujete. Už se soustředí na svou odpověď.
int PD 06 17
odpověď dotazovaného

délka trvání - max. 5 minut (čl.27a jednacího řádu). 
Z odpovědi interpelovaného je zřejmé, že máte co dělat se zkušenými politiky. Pro odpověď také využil téměř celý časový limit.

V tomto případě na opakovanou kritiku téměř tříleté nečinnosti města při přípravě stavby Hostivařské spojky, jsem dostal odpověď, že tato stavba je v územním plánu. Posluchač získá dojem, jako by se v územním plánu objevila za jeho působení před měsícem. Neobjevila. Je tam už druhé desetiletí.

Další část odpovědi na konkrétní otázku obsahovala informaci, že jednu část projektování dílů Hostivařské spojky po dohodě převezmou starostové příslušných městských částí. Naprosto překvapivé sdělení. Objevuje se pojem "část projektování" a "převezmou starostové". Nic takového se při přípravě městských radiál nikdy nestalo. V mém překladu jde o oddálení a nerealizovatelný návrh rok před volbami.

To mi došlo ale až poté, co jsem si jeho odpověď přečetl doma. 

int PD 06 17 odp
doplňující otázka

délka trvání - max. 1 minuta (čl.27a jednacího řádu). 
Díky atmosféře a přiznávám, i menším zkušenostem, jsem nebyl schopen na tuto jeho odpověď už přiměřeně reagovat. Zmohl jsem se jen na reakci na jinou část jeho odpovědi, která se mé otázky týkala jen nepřímo. Dostal mě, kam chtěl. A tak doplňující otázka z mé strany už ani nepadla. Šlo jen o reakci na tu část odpovědi, kde se interpelující zaměřil na své přesvědčení, že město dělá pro městské části, co může. To už ale bylo jen vzájemné sdělování pocitů, které jsou zřejmě jím a mnou trvale nazírány zcela jinými úhly pohledu. int PD 06 17 2

odpověď na doplňující otázku

délka trvání - max. 2 minuty (čl.27a jednacího řádu). 
V závěru interpelovaný využil "do mrtě" své možnosti vtělit do své odpovědi, co potřeboval. Podle jednacího řádu má reakce v té chvíli už nebyla možná. A tak začal svou odpověď dvěma otázkami, následovaly věty o neférovosti a demagogii.

 


dopl opd PD 06 17
 
A na jeho otázku: "Kde jsem byl ....?", na kterou už jsem nemohl při jednání reagovat, mohu odpovědět alespoň takto:

Od roku 2015 jsem (při svém zaměstnání) o možných důvodech podivného zdržování stavby 511 a dokončení městského okruhu napsal mnoho článků. Otevřel jsem několikrát tento problém na zastupitelstvu MČ Praha 15. Můj materiál naše zastupitelsvo zamítlo vůbec projednat.

Ve věci Hostivařské spojky, a vlastně i stavby 511 jsem, za poslední dva roky, interpeloval vedení města třikrát. Další tři dny mého času, kdy jsem nemohl být v práci.

Tam jsem, jako opoziční zastupitel, byl, pane náměstku.

Vždy jsem byl ujištěn, že přípravy spojky a městského okruhu se nezastavily a u stavby 511 město dělá, co může. Abych se minulý čtvrtek, po téměř třech letech ujišťování, dozvěděl, že městský okruh musí projít ještě variantní studií a že přípravu Hostivařské spojky město teprve předá místním starostům k vyřešení?

Děkuji, ale promiňte, to mi po téměř třech letech už nestačí.

foto1 2017

Pražské zastupitelstvo ten den jednalo až do dvou do noci. Prý tam občas byla i sranda. Svého druhu. Ale to už jsem byl doma. 

Příjemné léto

Michal Frauenterka – Pražan a zastupitel městské části Praha 15 - www.radni.cz

zdroj: web HMP


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst metropolitni plan ban tst prazske hospodareni

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo

ban kalendar

DNES JE neděle 24.2.2019

Svátek má Matěj, zítra Liliana
ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark