INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 

ods  TOP 091 
svob SSCR log
 
VO hmp mini
Pro podzimní volby do nového zastupitelstva hlavního města Prahy začíná diskuse o počtu volebních obvodů.
Někteří navrhují znovu jeden obvod, jiní by se chtěli vracet k sedmi obvodům. 
Obecně podle nás ale platí, že čím méně obvodů, tím více pragocentrismu.
Dnešní stav, vzešlý z voleb v jednom obvodě sice znamenal, že si politické subjekty mohly vybrat svého kandidáta na primátora či primátorku a okolo něj udělat volební kampaň. Některé strany zařadily na svou kandidátku, která obsahovala 65 jmen, i některé osobnosti známé v městských částech. Většina jich ale celou kampaň stavěla na pouze na "lídrovi".  
 
Způsob volby tak byl jen menší obdobou voleb do poslanecké sněmovny. Na více než třiceti kandidátkách jste našli téměř 2000 jmen. Až na výjimky šlo o kandidáty, kteří ve vaší městské část nebydlí. A pokud ano, až na úplné výjimky, je v té změti jmen stejně bylo obtížné najít.

A co byl výsledek takové volby? Většina (35) městských částí a dokonce ani celých 5 (ze 22) městských obvodů nemělo v zastupitelstvu svého zástupce. Ať už by byl z jakékoli politické strany či hnutí. Čtvrtina Pražanů je tak, co se týče svých zástupců v zastupitelstvu hlavního města, tzv. v autu.

 Existuje však i jiná možnost, která by pojetí vedení města, ale nejenom to,  mohla změnit.  Bude se o ní rozhodovat za pár týdnů na půdě pražského zastupitelstva. 

A o ní je tento článek.

VO hmp 18
Naším návrhem je volba zastupitelů Prahy ze zástupců každého z dnešních 22 pražských městských obvodů, s počtem mandátů podle podílu jejích obyvatel na pražské populaci (grafika na obrázku vlevo).

Bylo by tím nejen zajištěno, aby každý obvod měl v metropoli svého zástupce. Ten by také zřejmě byl místní osobností. A občané by věděli, koho na magistrátní bojiště vysílají. A některé politické subjekty by se také mohly vzájemně shodnout na podpoře silných místních zástupců. A každý by měl šanci.

Volba by se výrazně zpřehlednila. Například u nás, na Patnáctce, bychom napříč přehlednou nabídkou tak 20 – 30 místních kandidátů (možná i méně) vybírali dva. Dva místní, či z nejbližšího sousedství městského obvodu (Dubče, Štěrbohol, Dolních Měcholup či Petrovic). Těch s nejvyšší důvěrou. 

Na rozdíl od minula, kdy místní vybírali ze dvou tisíc jim téměř neznámých - a nemístních!!

 Také by se nevylučovalo, aby například starosta z městské části byl zároveň pražským zastupitelem. Neměl by už zřejmě být pražským radním či primátorem, to už by byla na jednoho člověka velká porce. Ale při diskusi o rozvoji Prahy by v zasupitelstvu byly slyšet názory a zkušenosti ze všech obvodů.

Místní občané obvodu by také měli jistotu, že jimi vybraný, místní kandidát, se skutečně zastupitelem metropole stane.

Víme, že překonat pragocentrismus bude těžké. Na druhé straně i ti zastupitelé, kteří za pár týdnů na pražském magistrátu o změně počtu volebních obvodů budou jak obvykle rozhodovat, jsou také z nějaké městské části. Bohužel nyní pouze z těch pár, které měly minule, díky jednomu volebnímu obvodu, více štěstí.

I přesto věříme, že možné obavy z přílišné decentralizace nepřeváží nad snahou o udržení stávajícího systému. Systému, který stejně může být horší už jen stěží.

Redakce iZÍTRA.info

zdroje: web MHMP a ČSÚ

tab mc KOM SROVN MINI
 SOUČASNÉ ZASTOUPENÍ MĚSTSKÝCH ČÁSTÍ 
V ZASTUPITELSTVU HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
     (bez rozlišení politické příslušnosti - 2014)
 SROVNÁNÍ VOLEBNÍCH VÝSLEDKŮ
1994 - 2017

další články k tématu zde:

PRAHA FUNGUJE SAMOSPÁDEM - není schopna dokončit téměř nic. Má drahý provoz, je bez vize, shody i koncepce.

PRAŽSKÉ OBCE A MĚSTSKÉ OBVODY - návrh vyšší autonomie městských částí

PŘÍMÁ VOLBA – čistka zastupitelské demokracie?

 


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst metropolitni plan ban tst prazske hospodareni

reklama kacaba