INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 

ods  TOP 091 
svob SSCR log
mapa0516 mini
Kdo už měl tu možnost seznámit se s prezentacemi metropolitního plánu možná také potvrdí, že ve svém důsledku jde jen o kosmetickou úpravu původního Konceptu09, kde tato kosmetika ale vyjde Prahu na více než 2 miliardy Kč.
UVNITŘ ČLÁNKU REDAKCE iZÍTRA.info PŘIPRAVILA VLASTNÍ NÁVRH ÚZEMNÍHO PLÁNU PRO PRAHU 15

V dubnu má Hlavní město Praha představit veřejnosti návrh nového územního (Metropolitního) plánu. Tento projekt navazuje na zrušený „Koncept09“ územního plánu, který jako důsledek předvolební kampaně tehdy noví zastupitelé Prahy zrušili 7.6. 2012 po pěti letech příprav a výdajích přes 1miliardu korun. Návrh „nového“, metropolitního plánu, od té doby stál Pražany už dalších téměř 900 mil. Kč a do roku 2021, kdy by měl být Metropolitní plán teprve schválen, bude jeho pořizování zřejmě stát dalších 1,2 až 1,4 miliardy Kč. A to ještě o deset let později proti původnímu časovému harmonogramu.

Z jakých základních představ Metropolitní plán vychází? Je těžké na tuto jednoduchou otázku odpovědět. Odůvodnění tvoří ke třiceti dílčích dokumentací a tisíce stran textu s desítkami výkresů,

které pro občana prahnoucího po informacích znamenají téměř neprostupnou vrstvu. Až to vypadá jako záměr pořizovatele zkomplikovat orientaci a odůvodnit miliardy na jeho vypracování.

V základu však metropolitní plán obsahuje 9 základních úrovní (stávající územní plán jich má 12, Koncept 09 jich měl 7). Podle nás ale s ničím novým nepřichází. Ono také příliš není s čím. Jedna podstatná věc by ale Pražanům neměla uniknout.

Útroby návrhu metropolitního plánu mluví o poloviční hustotě zalidnění pražské aglomerace proti „optimálnímu“ stavu. Praha má nyní zalidnění ca. 2.540 ob./km2, Praha 15 má zalidnění 3.024ob./km2. Představa o Praze se 3 milióny obyvatel a Prahou 15 s více než 51.000 obyvatel je s ohledem na pražskou kotlinu a stávající podobu Prahy 15 pro nás projektem nepřijatelným a začátkem konce životního stylu, jak jej nyní známe. Proto přicházíme se záměrem vlastním, který navíc přináší daleko širší možnost vlastníkům jejich pozemků na alespoň nějaké využití.

Náš záměr je jednoduchý. Představíme Vám vlastní návrh územního plánu pro Prahu 15 (Hostivař a Horní Měcholupy) jako ukázku pohledu lidí, kteří v Praze 15 žijí a kteří se prokousali tématikou územního plánování. Pokoušíme se předložit přehledně, a doufáme i pochopitelně, základní smysl pohledu na využití území v „naší“ části metropole. Respektujeme přitom základní omezení a výhledy, a to jak dopravní, infrastrukturní (sítě, koridory, apod.), které již dávno Praha definovala pro její dlouhodobější rozvoj.

Smysl návrhu:

a) Hostivař a Horní Měcholupy měly v roce 1948 jen něco přes 6.000 obyvatel, v roce 1989 už téměř 29.000 obyvatel a dnes přes 31.000 obyvatel. Prvním smyslem návrhu je dlouhodobě pracovat s počtem obyvatel do 35.000 a na městskou část se dívat jako na lokalitu příměstského charakteru, chcete-li jako na město ve městě. Tím se zejména odlišujeme od pražského pohledu na Prahu 15, který by nás rád viděl jako součást pražského urbanistického centra. Nový metropolitní plán k tomu Prahu vidí jako „monocentristickou“, tedy s jediným centrem,a to historickým pražským jádrem. Myslíme si, že naše vlastní historie má právo na vlastní cestu. Naším původním osídlením je hradiště ze 4.-5. století před n. l. (hradiště Šance na území dnešního lesoparku) a novodobější historické jádro Hostivaře a torzo domkářského osídlení v Horních Měcholupech.

b) Druhým smyslem návrhu je ukázat, že v centralizované Praze má městská část právo na vlastní tvorbu územního plánu, samozřejmě při respektování základních představ o rozvoji městské infrastruktury.

Čím jsme se při návrhu vlastního územního plánu hlavně zabývali:

a) Funkční využití ploch – naše úvaha spočívá v přesvědčení, že každé místo v Praze 15 má především sloužit lidem, kteří zde žijí. Až na úplné výjimky a s ohledem na již výše uvedená dopravní a jiná infrastrukturní omezení jsme plochy definovali jako území pro život na okraji metropole s nižšími koeficienty zastavitelnosti, u nezastavěných ploch, odpovídajícími převážně rodinným domům a viladomům.

b) Doprava – respektovali jsme dopravní výhled jak z pohledu městské hromadné dopravy, tak i dopravy silniční, kde jejím primárním článkem pro odvedení tranzitní dopravy je Hostivařská spojka mezi vnitřním a vnějším městským okruhem, která výrazně uleví provozu na ul. Hornoměcholupské a všem okolním menším městským částem. Za podstatné také považujeme odvedení dopravy ze silně zatížené ulice K Horkám.Tyto dvě ulice jak v Hostivaři, tak i v Horních Měcholupech suplují tranzitní silniční síť i přesto, že vedou silně obydleným územím. Významnými městskými komunikacemi by pak zůstaly pouze ulice Švehlova a Průmyslová společně s námi navrhovaným obchvatem ulice K Horkám.

Nabízíme pro přehlednost jeden výkres, a to funkční využití ploch v Praze 15 a pro úplnost ukázky již dříve připravovaných rozvojových projektů.

Diskuze o novém územním plánu právě začíná. Zde je náš příspěvek.
PROSÍM PODÍVEJTE SE ZDE.(PODOBU, ZPŮSOB PROHLÍŽENÍ A KOMENTÁŘE K NAŠEMU NÁVRHU BUDEME POSTUPNĚ VYLEPŠOVAT)

up IZITRA MINI

Redakce iZÍTRA.info
Zdroje dat: weby hl. m. Prahy a MČ Praha 15


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst metropolitni plan ban tst prazske hospodareni

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo

ban kalendar

DNES JE neděle 24.2.2019

Svátek má Matěj, zítra Liliana
ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark