INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 

ods  TOP 091 
svob SSCR log
mp ZAKLAD MINI
Obecně je územní plán jedním z nejpodstatnějších dokumentů metropole.

V Praze se v posledních šesti letech o jeho nové podobě vášnivě diskutuje. Hlavně ideologicky.

V pozadí mezitím proběhly, a probíhají, stovky změn toho stávajícího, platného územního plánu z roku 1999.
Nový metropolitní plán - "Empéčko" - má být dokončen nejdříve v roce 2021.
Dnešní pražská politická reprezentace tak, u pomyslého stříhání pásky dokončení Empéčka, už nebude. 

Pořizovatel nového územního (metropolitního) plánu, hlavní město Praha, se, ústy primátorů a primátorek a dalších radních, předhánějí v prohlášeních, jak je rychlé dokončení územního plánu důležité. V pozadí ale probíhají souboje personální, které ve svém důsledku schválení tohoto dokumentu jen oddalují. 

Návrh nového územního (metropolitního) plánu se tvoří od roku 2011. Pro zkrácení jsme ho nazvali "Empéčko". Navazuje na sice připravený, ale před jeho schválením zrušený Koncept 09 územního plánu, který měl nahradit ten platný už v roce 2010. Praha na jejich pořízení vydala už skoro 2 mld. Kč.

Zadání Empéčka, schválené ZHMP dne 19.9.2013, najdete ZDE .Připomínky MČ Praha 15 k zadání Empéčka z roku 2013 najdete ZDE.

Empéčko je oproti dřívějšímu Konceptu 09 ještě komplikovanějším plánem. Prahu člení na území a podúzemí, ve kterých je v základu popsána jejich věcná regulace (funkce území, podlažnost, zastavitelnost, plochy zeleně, městské priority a další omezení). Pro laika složité.
My se nyní pokoušíme předvést ho ve stravitelné podobě (více najdete ZDE).
Předkládáme jeho podobu v Praze 15 také ve vlastní, přehlednější aplikaci
 ZDE

Jak bude Praha podle návrhu Empéčka v budoucnu vypadat? V tom je právě ten základní rozpor. Je jeho cílem jen dodržet ustanovení stavebního zákona a nějaký územní plán do roku 2021 přijmout? Nebo v rámci jeho projednávání budou diskutovány i skutečné vize vývoje pražské aglomerace? Zatím podle nás vypadá konzervativně. Jeho podoba se jistě ještě změní, zbývá minimálně 5 let na další stovky změn toho stávajícího, o které se konečná podoba Empéčka ještě pozmění. Snad nejen o ně.

Empéčko podle nás zatím vizi rozvoje Prahy nepřináší. Je vlastně popisem stávajícího stavu, ve stabilizovaných lokalitách se však "utahují šrouby" jeho vnitřní regulace. Zůstává v dogmatu centristického pojetí města i přesto, že Praha je velkoměstem jen díky desítkám původních městeček a obcí s vlastní historií i urbanistickým vývojem. Některé z nich už sídlištní výstavbou v minulém století téměř ztratily svou tvář. Návrh Empéčka v Praze 15 znovu nepředpokládá žádná nová náměstí (o tom píšeme také ZDE)Koncepčně Empéčko nijak nevybočuje z představy monocentrického hlavního města bez skutečného zájmu o rozvoj pražského prstence.

Postupně Vás budeme seznamovat s výkladem některých detailů tohoto plánu (výšková regulace, regulativy lokalit a ploch, .... ). 
V nich se totiž skrývají hrozby pro téměř všechny vlastníky nemovitostí v Praze 15.

Posledních 6 let a dalších 5 let, kdy se ještě bude Empéčko projednávat, je podle nás ztraceným obdobím. Obdobím bez vizí plným dalších pokusů o regulace shora.

Až zcela pod úroveň územního plánování se nám zdá, jak si Praha jako pořizovatel, ale i jako vlastník pozemků, "přihrává" své pozemky do zastavitelných ploch a naopak zabraňuje využití soukromým vlastníkům pozemků. O tom píšeme níže.

Rozhodli jsme se zahájit diskusi alespoň o území, ve kterém žijeme. 

Praha 15 totiž má zákonné právo o svém rozvoji sama rozhodnout, a to i souběžně s projednáváním Empéčka.

Redakce iZÍTRA.info

Rozvoj 1

ROZDÍLOVÁ MAPA ZASTAVITELNÉHO ÚZEMÍ V PRAZE 15
stávající stav vs. návrh Empéčka
článek k tématu
MINI ZAST PLOCHY

ODVRÁCENÁ STRANA NÁVRHU METROPOLITNÍHO PLÁNU
– PRAHA PŘEDEVŠÍM SOBĚ !!

další články najdete také v tématické rubrice

BANNER mp

 

 

 


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst metropolitni plan ban tst prazske hospodareni

reklama kacaba