INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 

ods  TOP 091 
svob SSCR log
medved 18 mini
Několik usnesení březnového zastupitelstva a Pražané divte se!! Metropole před volbami rozdává plnými hrstmi dotace svým městským částem.

Oproti loňsku na ně vyhradila téměř trojnásobek. Letos tak tzv. „medvěd“ vyrostl na 4,03 mld. Kč.
Praha 15 může být letos spokojena. 
Její rozpočtový schodek ve výši téměř 50 mil. Kč bude letos, s pomocí "medvěda", sanován městskými dotacemi převyšujícími 163 mil. Kč.
Vlastní pražské investice sice znovu stagnují, jejich návrh na rok 2018 je ve výši 16,8 mld. Kč. A pro navýšení "medvěda" městským částem se muselo s rozpočtem také drobně manipulovat. Byla například zrušena rekonstrukce nemocničního pavilonu na Bulovce, rekonstrukce tramvajové trati na Vinohradech či sníženy výdaje na komplexní bezpečnostní systém města. 
(pozn.: zajímavou statistikou je, že všechny čtyři investiční rozpočty této koalice jsou mezi „LOW 5“ na žebříčku nejnižších hodnot investičních rozpočtů za posledních třináct let. I investice z tíživých let ekonomické recese let 2009 – 2012 byly vyšší.)
Pražské vedení v posledních dvou letech opakovaně prohlásilo, že vyšší investice už není vlastně ani organizačně schopno připravit. A tak je otázkou, kde limity města při vlastních investicích skutečně jsou?

Ať je to na městské radnici tak nebo tak, jedna věc by nás ale na této letošní rozpočtové konstrukci města zajímat mohla.

Běžné (provozní) výdaje města jsou pokryty z předpokládané výše daňových příjmů Prahy. 
(pozn.: to např. vloni převýšily provozní výdaje daňové příjmy o 6 mld. Kč). 

Co to znamená ?

Rozpočet hlavního města Prahy by mohl být vyrovnaný i v případě, kdyby v součtu dotace provozní (4,52 mld. Kč) i "medvěd" (4,03 mld. Kč) městským částem nebyly jen předvolebním tahákem, ale zůstaly by nastálo?

Kdyby se "vyrostlý medvěd" stal trvalou součástí pražského rozpočtu.

Letošní výše všech dotací městským částem je tak v průměru na 6.840,- Kč / 1obyvatele. A to odpovídá 17 % podílu na daňových příjmech obce Praha jako celku.
(pozn. Praha má ještě daňové příjmy i jako kraj)

Letošní návrh dotací městským částem jsme porovnali s našimi roky starými návrhy na odstranění finanční diskriminace města vůči městským částem, formulovanými také v článku, který najdete ZDEA, co se týče výsledného objemu dotací, jsme s letošním návrhem města téměř ve shodě. Dokonce je náš tehdejší návrh ještě o ca. 500 mil. Kč nižší.

Jak trvale dál s podporou městských částí ale už budou otázky pro nové zastupitele a věcí pražského rozpočtu na rok 2019.

Po letech si ale přesto na závěr dovolíme drobnou výzvu. Vidíte, mohlo by to jít, nejen před komunálními volbami. Ne, že ne.

Michal Frauenterka a redakce iZÍTRA.info

2018 - dotace z "medvěda" - Praha 15
usnesení ZHMP 35/16  usnesení ZHMP 35/17 
medved 35 16 medved 35 17

 zdroje: web hlavního města Prahy

 

 


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst metropolitni plan ban tst prazske hospodareni

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo

ban kalendar

DNES JE sobota 23.3.2019

Svátek má Ivona, zítra Gabriel

Nejbližší místní události

Žádné události
ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark