INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 

ods  TOP 091 
svob SSCR log
bil16
Schválený rozpočet hlavního města Prahy na rok 2016 a jeho struktura opět nepřekročily rubikon.
Některé nebezpečné trendy byly sice při jeho projednávání korigovány.
Přesto tyto kosmetické úpravy sloužily jen k utvrzování změny politického klimatu na pražské radnici.

Praha musí skoro 10% svých výdajů, skoro 6 miliard korun, krýt ze svých předchozích úspor. To znamená, že budou použity rezervy. Peníze, které vytvořily minulé politické reprezentace. Prakticky to znamená, že pražské úspory se na konci příštího roku znovu zmenší. Bude tedy na rozhazování ještě další rok. Hurá. A co bude potom? No to se moc neví.

Táta ani máma se tak nějak nemohou dohodnout. Táta chce dům přistavět o patro a chce si v přístavbě zařídit kulečník a ještě tam dávat kamarádům pivo zadarmo. Máma ví, že nato nemají, ale nechce si to s tátou úplně rozházet, protože by jí sousedky pomluvily, že jsou škrti a možná by při šetření nevyšlo ani na kosmetiku. Děti také žadoní o pravidelné kapesné. „Všechny ostatní děti z okolí přece chodí na oběd a jezdí na lyžák a my ne?“.

Táta a máma svolali rodinnou poradu. Děti ale zapomněli pozvat. „Přistavovat se nebude“, říká máma. „Kulečník bude, co bych řekl kamarádům“ říká táta. „A podpoříme tím ekonomiku“ trumfuje. „Nemáme na to a děti už jsou i teď za hadráky“ říká máma. „Dobře, když šetřit, tak nebude dovolená“ trefuje táta do černého. A tak to pokračuje další hodinu, až se dohodnou. Přístavba se rozpracuje, dětem přidají měsíčně 50 korun, dva plátky šunky do svačiny a jednomu koupí starší kolo, na Maledivy na dovču poletí o Velikonocích, kdy vždy pořádají pro sousedy oslavu. Oslava nebude a tím se ušetří. Jejich konto i tak skoro vyluxují, ale co: „Rozpočet máme vyrovnaný, od banky si nepůjčujeme“. Zatím.

Takto vnímám i rozhodování o posledních dvou pražských rozpočtech. Jak jste asi pochopili, dětmi jsou v tomto příběhu městské části.

Praha podle mého názoru trpí neschopností tvořit střednědobý i dlouhodobý rozpočet a tomu přizpůsobit strukturu svých výdajů.

Na straně jedné velkohubé prohlášení o výstavbě trasy metra D za 50 miliard korun a na straně druhé už ne tak populární, o to více nezbytné výdaje – na novou čističku (alespoň 10miliard), miliardy na obnovu vodovodů a kanalizaci, desítky miliard na dokončení městského okruhu a další nezbytnosti velkoměsta. Investice, které Praha potřebuje nejpozději do 10 let. V nyní schváleném výhledu má Praha do roku 2022 plánováno jen 47 miliard na investice.

Tyto plánované investice nestačí ani z poloviny na ty potřebné věci, o metru D ani nemluvě. Spoléhat se na Evropskou unii s výraznou finanční pomocí nelze. Praha je moc bohatá, to zaprvé. Za druhé nemá pro toto programové období připraveny téměř žádné projekty. To, co Praha v příštích pěti letech z Evropských fondů bude čerpat, rozhodně téměř nepomůže jejím strategickým cílům. Zase jako za posledních několik let jde jen o kosmetiku.

Jistá šance existuje pro programové období po roce 2020. Pokud by pro něj byly s předstihem připravovány projekty. Proč nejsou projekty připravovány? Není na nich politická shoda. A proč také, budou realizovány až za příští či dokonce přespříští pražské politické reprezentace.

Běžné výdaje, to je zoufalost bezradného hospodáře. Rok 2011 – 36 miliard, rok 2016 – 46 miliard.

Jak mohou jít dohromady ambice toho tolik postavit a zároveň tak zvýšit běžné výdaje? Čeká snad Praha, že najde na svém území ropné ložisko nebo zlatou žílu?

Nekoncepčnost a krátkozrakost čouhá z investičního výhledu Prahy na rok 2016 jak sláma z bot.

O co víc se běžné výdaje Prahy „projídají“, o to víc je slyšet o odpovědné pražské politice. Ta ale ve skutečnosti běží samospádem. Není skutečná vláda, není vize. A když k tomu přidám i vnitřní nestabilitu danou složením zastupitelstva z až 10 stran a dlouhodobé podfinancování většiny městských částí, pak nikomu jistě není proč závidět pražský primátorský řetěz.

K vlastnímu schválenému rozpočtu níže přikládám detaily.

ROZPOČTOVÝ OBJEM – Praha v roce 2016 bude hospodařit s rozpočtem ve výši 58,745.892.900,- Kč

bil16  p16 
BILANCE ROZPOČTU  STRUKTURA PŘÍJMŮ
 vk16  vb16
STRUKTURA INVESTIC STRUKTURA BEŽNÝCH VÝDAJŮ

 Má vystoupení při projednávání rozpočtu HMP na rok 2016 najdete zde:

HMPk rozpoctu16  kIS rozp16

Michal Frauenterka www.radni.cz 

TST ph

 


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst metropolitni plan ban tst prazske hospodareni

reklama kacaba