INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 

ods  TOP 091 
svob SSCR log
mmm
Boj o pražskou radnici začíná znovu. Proběhne rychle a při jednání přerušeného zastupitelstva 26.listopadu bude na světě nová koalice, nový primátor či primátorka a nová rada města? Nebo se věc protáhne a Prahu čeká provizorium, pro rok 2016 zřejmě i to rozpočtové.
A to i u městských částí, které bez schváleného rozpočtu města mohou své rozpočty schvalovat jen teoreticky? 

 

Do nového jednání v Praze tak vstupuje na první pohled 8 politických klubů a jedna nezávislá zastupitelka, ale vlastně až 12 skupin, které se již stačily vůči sobě značně vymezit.
A do toho ještě pražské vedení ANO má v o víkendu svůj „sjezd“, na kterém se může stát ledacos.

V příštích dvou týdnech proběhne pražská politická trma-vrma.

Pokusili jsme se shromáždit stanoviska jednotlivých aktérů, vyslovená včera a dnes. Nevíme, jak na nich budou trvat i po utvoření nové koalice, bude ale jistě zajímavé, zda a jak se případně promění. Tady jsou:

mmm 
KDU/ČSL: O další spolupráci budeme jednat se všemi demokratickými stranami. Wolf
STAN: Posílení rozpočtů městských částí je náš nejzásadnější programový bod. Snaha přerozdělovat a centralizovat jde přesně proti našemu smýšlení. Chceme, aby se rozhodovalo co nejblíže k lidem, ne v centru. Plamínková
Strana zelených: Budeme teď jednat s Piráty, TOP 09, ODS i Nezávislými o novém půdorysu koalice v zastupitelstvu. Štěpánek
ČSSD: Chceme začít s čistým stolem, budeme vyjednávat s ostatními politickými stranami v zastupitelstvu. Ludvík
ANO-Krnáčová: připomněla dohodu, uzavřenou mezi ANO a ČSSD - obě strany prý hodlají pokračovat ve spolupráci a budou hledat nového koaličního partnera, nebo partnery napříč zastupitelstvem. „Usnesením předsednictva pražské organizace hnutí ANO je nejednat s klubem TOP 09“.
ANO-Babiš: předseda hnutí prý nevylučuje, že by ANO jednalo o pražské koalici s TOP 09. „Ty komentáře, proč jsme nechtěli jednat s TOP 09, byly založené na vyjádření TOP 09, že si počká, než se náš klub rozpadne a potom bude s námi jednat, což je absurdní,“ uvedl.
Piráti-Ferjenčík: potvrdil, že jeho klub dnes jednal s TOP 09. „Případná spolupráce je možná," řekl Ferjenčík. Potvrdil, že ve hře je menšinová koalice TOP 09 a Trojkoalice s tichou podporou klubu Nezávislých, Pirátů a ODS. Ferjenčík dále řekl: „My v radě usednout nemusíme, můžeme se jen dohodnout na podpoře v zastupitelstvu.“ Zároveň ale Piráti deklarovali, že nebudou spolupracovat s ODS, ČSSD a KSČM. (poznámka redakce)
ODS: vyzvala TOP 09, Nezávislé a Trojkoalici k jednání. „My jsme připravení mluvit se všemi demokratickými stranami o podpoře takové koalice, která bude konečně pracovat pro Pražany a povede město vpřed“. Udženija
KSČM: Pro nás je prioritní naplňování volebního programu, věcná diskuze a řešení problémů, na tomto základě jsme připraveni k dalším jednáním. Semelová

Do mozaiky vývoje je třeba ještě přidat výklad rozpadu stávající koalice ANO, ČSSD, Zelených, KDU-ČSL a STAN:

Březina-ČSSD: My jsme dnes toto jednání opustili s tím, že naše důvěra k Trojkoalici je na bodě mrazu a že si nadále nedovedeme za této situace představit koaliční spolupráci, protože koaliční partneři si mají důvěřovat a nikoli se podvádět.

Krnáčová-ANO (po schůzce koalice v úterý 10.11.): Nedostali jsme uspokojivou odpověď, a pak nakonec ČSSD odešla z jednání a prohlásila, že koaliční smlouva skončila. My v této situaci také můžeme konstatovat, že spolupráce nefunguje a budeme hledat další možnost koaliční spolupráce se všemi stranami na magistrátu vyjma TOP 09.

Wolf-KDU/ČSL: O další spolupráci budeme jednat se všemi demokratickými stranami.

Plamínková-STAN: Pro nás je extrémně důležitý program, my tu nesedíme kvůli tomu, abychom si tu tahali trička, ale abychom prosazovali program, za který jsme byli zvoleni.

Mirovský-Strana zelených: Pražská koalice se rozpadla již dávno, konkrétně hlasováním koaličních zastupitelů a zastupitelek za ČSSD a ANO pro odvolání náměstka za Trojkoalici / Stranu zelených. Pokud ČSSD tvrdí, že dnes nastal rozvod, tak je nutné zdůraznit, že rozvod odstartovala právě ČSSD hlasováním zcela proti koaliční smlouvě po půlnoci 23. 10. 2015.

 


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst metropolitni plan ban tst prazske hospodareni

reklama kacaba