INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 

ods  TOP 091 
svob SSCR log
mmm
Boj o pražskou radnici začíná znovu. Proběhne rychle a při jednání přerušeného zastupitelstva 26.listopadu bude na světě nová koalice, nový primátor či primátorka a nová rada města? Nebo se věc protáhne a Prahu čeká provizorium, pro rok 2016 zřejmě i to rozpočtové.
A to i u městských částí, které bez schváleného rozpočtu města mohou své rozpočty schvalovat jen teoreticky? 

 

Do nového jednání v Praze tak vstupuje na první pohled 8 politických klubů a jedna nezávislá zastupitelka, ale vlastně až 12 skupin, které se již stačily vůči sobě značně vymezit.
A do toho ještě pražské vedení ANO má v o víkendu svůj „sjezd“, na kterém se může stát ledacos.

V příštích dvou týdnech proběhne pražská politická trma-vrma.

Pokusili jsme se shromáždit stanoviska jednotlivých aktérů, vyslovená včera a dnes. Nevíme, jak na nich budou trvat i po utvoření nové koalice, bude ale jistě zajímavé, zda a jak se případně promění. Tady jsou:

mmm 
KDU/ČSL: O další spolupráci budeme jednat se všemi demokratickými stranami. Wolf
STAN: Posílení rozpočtů městských částí je náš nejzásadnější programový bod. Snaha přerozdělovat a centralizovat jde přesně proti našemu smýšlení. Chceme, aby se rozhodovalo co nejblíže k lidem, ne v centru. Plamínková
Strana zelených: Budeme teď jednat s Piráty, TOP 09, ODS i Nezávislými o novém půdorysu koalice v zastupitelstvu. Štěpánek
ČSSD: Chceme začít s čistým stolem, budeme vyjednávat s ostatními politickými stranami v zastupitelstvu. Ludvík
ANO-Krnáčová: připomněla dohodu, uzavřenou mezi ANO a ČSSD - obě strany prý hodlají pokračovat ve spolupráci a budou hledat nového koaličního partnera, nebo partnery napříč zastupitelstvem. „Usnesením předsednictva pražské organizace hnutí ANO je nejednat s klubem TOP 09“.
ANO-Babiš: předseda hnutí prý nevylučuje, že by ANO jednalo o pražské koalici s TOP 09. „Ty komentáře, proč jsme nechtěli jednat s TOP 09, byly založené na vyjádření TOP 09, že si počká, než se náš klub rozpadne a potom bude s námi jednat, což je absurdní,“ uvedl.
Piráti-Ferjenčík: potvrdil, že jeho klub dnes jednal s TOP 09. „Případná spolupráce je možná," řekl Ferjenčík. Potvrdil, že ve hře je menšinová koalice TOP 09 a Trojkoalice s tichou podporou klubu Nezávislých, Pirátů a ODS. Ferjenčík dále řekl: „My v radě usednout nemusíme, můžeme se jen dohodnout na podpoře v zastupitelstvu.“ Zároveň ale Piráti deklarovali, že nebudou spolupracovat s ODS, ČSSD a KSČM. (poznámka redakce)
ODS: vyzvala TOP 09, Nezávislé a Trojkoalici k jednání. „My jsme připravení mluvit se všemi demokratickými stranami o podpoře takové koalice, která bude konečně pracovat pro Pražany a povede město vpřed“. Udženija
KSČM: Pro nás je prioritní naplňování volebního programu, věcná diskuze a řešení problémů, na tomto základě jsme připraveni k dalším jednáním. Semelová

Do mozaiky vývoje je třeba ještě přidat výklad rozpadu stávající koalice ANO, ČSSD, Zelených, KDU-ČSL a STAN:

Březina-ČSSD: My jsme dnes toto jednání opustili s tím, že naše důvěra k Trojkoalici je na bodě mrazu a že si nadále nedovedeme za této situace představit koaliční spolupráci, protože koaliční partneři si mají důvěřovat a nikoli se podvádět.

Krnáčová-ANO (po schůzce koalice v úterý 10.11.): Nedostali jsme uspokojivou odpověď, a pak nakonec ČSSD odešla z jednání a prohlásila, že koaliční smlouva skončila. My v této situaci také můžeme konstatovat, že spolupráce nefunguje a budeme hledat další možnost koaliční spolupráce se všemi stranami na magistrátu vyjma TOP 09.

Wolf-KDU/ČSL: O další spolupráci budeme jednat se všemi demokratickými stranami.

Plamínková-STAN: Pro nás je extrémně důležitý program, my tu nesedíme kvůli tomu, abychom si tu tahali trička, ale abychom prosazovali program, za který jsme byli zvoleni.

Mirovský-Strana zelených: Pražská koalice se rozpadla již dávno, konkrétně hlasováním koaličních zastupitelů a zastupitelek za ČSSD a ANO pro odvolání náměstka za Trojkoalici / Stranu zelených. Pokud ČSSD tvrdí, že dnes nastal rozvod, tak je nutné zdůraznit, že rozvod odstartovala právě ČSSD hlasováním zcela proti koaliční smlouvě po půlnoci 23. 10. 2015.

 


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst metropolitni plan ban tst prazske hospodareni

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo

ban kalendar

DNES JE neděle 24.2.2019

Svátek má Matěj, zítra Liliana
ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark