INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 

ods  TOP 091 
svob SSCR log
db MAR
Rada hl. m. Prahy schválila (zde) vypracování ověřovacích studií na 12 bytových domů I. etapy výstavby z fondu dostupného bydlení. 

V Hostivaři, na bývalém Maraťáku, vedle bytových domů (dříve hotelu Oceán) má jeden takový dům stát.
Ještě na místním zastupitelstvu v červnu o tomto záměru vedení radnice nevědělo nic. 
Jak jsme si ověřili, Praha se městských částí při tipování lokalit na jejich názor neptala.

Maraťák, dnes uzel tranzitních silnic na křížení ulic Švehlova, Průmyslová a Hornoměcholupská. Denně jím projede téměř 40tis. vozidel. Proč ani Zeleným, kteří řídí místní radnici, a kteří se jinak i daleko menším projektům soukromých vlastníků brání zuby nehty, překvapivě výstavba v této lokalitě nevadí? Je to proto, že na městě o programu rozvoje dostupného bydlení mluví jako o svém počinu?

Územní plán je výstavbě domu také nakloněn, pozemek leží v čistě obytném území bez stanovených koeficientů. To znamená, že velikost bytového domu by měla být v souladu s okolní zástavbu (regulativy ZDE). Ta je ovšem velmi různorodá. Dvoupodlažní rodinné domy, 6 - podlažní bývalý hotel v přímém sousedství i 12 - podlažní dům v nedaleké ulici Kozmíkova. U pozemku také ze žádné strany nejde zaparkovat.

Cílem fondu rozvoje dostupného bydlení má být zajištění levného bydlení pro seniory, osoby se zdravotním postižením, osobám v sociální tísni i vybraným profesím. Náš pohled na nastavení fondu a další souvislosti popisujeme v jiném článku ZDE

Mezi občany, kteří by mohli v tomto domě na Maraťáku bydlet, zřejmě nebudou senioři ani osoby se zdravotním postižením. Pro ně by, mimo stávajícího pečovatelského centra v Janovské a Parmské ulici, měly sloužit jiné dva, už dlouho připravované, domy:
* pečovatelský dům v ul. Gercenova      * dům seniorského bydlení v ul. Na Plískavě
db gerc
   

 

19 DUM SENIORU
Z fondu DB, tedy za peníze města, by měl údajně být postaven ten druhý. Budou pak mít, i v tomto domě, žádosti seniorů z Patnáctky přednost?
 
DH pohled mini
Pro plánovaný dům na Maraťáku tak zbývají skupiny občanů v sociální tísni a vybrané profese. 

O využití domů z tohoto programu se vedla debata i na posledním městském zastupitelstvu. Paní primátorka při odpovědi na interpelaci sdělila, že do domů určitě nebudou umístěni migranti. (pozn red: jako osoby v sociální tísni nesplní, bez udělení výjimky, podmínku trvalého pobytu v Praze nejméně 5 let, ale zřejmě ani další kriéria)

Podle jejího vyjádření by domy měly sloužit policistům, magistrátním zaměstnancům a mladým rodinám, pro které bydlení znamená podstatnou část jejich příjmů. To ale není úplný výčet cílových skupin fondu dostupného bydlení.

V nastavení fondu je také skupina osob v sociální tísni. Jak z odpovědí také vyplynulo, o nastavení fondu není v pražském vedení ještě úplná shoda. Celou interpelaci a odpověď paní primátorky najdete ZDE

Na vhodnost koncentrace osob v sociální tísni v jednom domě, a obecně na výstavbu na tomto pozemku, si každý může udělat názor sám.
Nájemné ve srovnání s běžnými nájmy v okolí má být, podle cílové skupiny, třetinové až poloviční. Kdo to celé zaplatí, je nakonec také zřejmé.

Podoba sociálního experimentu města na území Patnáctky se stále ještě vyvíjí. Také příprava výstavby tohoto bytového domu na Maraťáku bude jistě trvat déle, než do podzimu příštího roku, kdy budou další komunální volby.

A tak, jaký bude skutečně osud tohoto nápadu, se nakonec ještě uvidí.

DB PRA
Další dům v Hostivaři, který má být z tohoto fondu údajně také financován, má stát v ulici Pražská, na rohu s ul. U Štěpu.

O pozemky na tento dům již město požádala Praha 15. 

Dalšími lokalitami pro bytové domy v sousedství Prahy 15 jsou:
Záběhlice - parc.č. 3047/53 a 3047/55
Chodov - parc.č. 2662/2, 2662/21, 2662/18, 2662/19

VŠECH 12 LOKALIT ZDE

Věc budeme i dále sledovat.

Michal Frauenterka a redakce iZÍTRA.info

zdroje: weby HMP a MČ Praha 15
fota: redakce

související články:

PRAŽSKÝ FOND DOSTUPNÉHO BYDLENÍ – NEJENOM VELKÝ PŘEDVOLEBNÍ TRIK

306 uprchlíků v Praze 15 - FIKCE NEBO SOUČÁST PŘIPRAVOVANÉHO PLÁNU?

MĚSTSKÉ GHETTO? - PRAŽSKÝ EXPERIMENT V TROJMEZÍ

 


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst hosivarsky lesopark ban tst zrusene projekty ban tst hostivarska spojka

reklama kacaba