INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 

ods  TOP 091 
svob SSCR log
MAPA CELEK2 Jestli má Praha v dopravě někde svou Achillovu patu, je asi na jejím jihovýchodě.

Chybí v něm jak část vnéjšího okruhu i poslední zbytek vnitřního okruhu, tak i radiála - propojení mezi nimi. 
V územním plánu chybu nehledejme. Paradoxně územní plány s těmito bolavými místy celé české dálniční sítě počítají již desítky let. 
Řeči se vedou a čas plyne. Pětina Pražanů je co chvíli živena nadějí, že teď už to přijde. 
Navenek toto "VRTĚTI PSEM" má vypadat, že se všichni moc snaží. Ve skutečnosti se ale z těchto obchvatů od roku 2011 nepostavil ani metr.

Právo Pražanů na slušnější prostředí pro život muselo zatím vždy ustoupit. V posledních deseti letech se nejdříve čekalo, dokud české soudy nerozhodnou o námitkách různých aktivistů, kteří v místě často ani nebydleli. Nedávno jejich právo ustoupilo hlavně prý kvůli udržení šance na čerpání finanční spoluúčasti EU na jiné dálniční stavby.  

A tak smutným faktem je, že poslední související stavbou, bylo zkapacitnění lanového mostu (s přípravou odbočení na Hostivařskou radiálu) v roce 2010 !!! 
V souladu s územním plánem jsou stavby mnoho let. Vlastně už roky nejde ani o technické detaily. Kdyby se připravovaly podle harmonogramu, všechny by toto volební období byly dokončeny či rozestavěny.
V pražském zastupitelstvu přitom existovala většina, která dokončení páteřní dopravy vždy deklarovala jako svou prioritu. 
I v tomto volebním cyklu je to stejné. Zase většina zastupitelů prohlašuje, že dokončení všech páteřních staveb na jihovýchodě Prahy chce. Jedna část té potřebné většiny je ale ve vládní koalici (ČSSD a ANO) a druhá část v opozici (ODS a TOP09). 
90 % Pražanů (dle posledního průzkumu) si dokončení dopravních staveb také přeje. 
Jak je zřejmé, jen proklamovat své chtění ale evidentně nestačí. 
V čem je tedy dnes zakopaný pes?
Zachování možnosti čerpání finanční spoluúčasti na stavby z fondů EU to být zřejmě nemůže. Souhlas Evropské komise se seznamem prioritních dopravních záměrů v České republice je podmíněn tím, že nebude dále rozšiřován (tedy ani o stavbu 511 Pražského okruhu). O tom více píšeme ZDE.
Podle našeho názoru hlavním důvodem je, že by se pražská vládnoucí koalice kvůli tomu zřejmě rozpadla. 
Co vše bylo třeba, pro udržení vládnoucí koalice, udělat? To popisujeme níže: po mo
STAVBA 511 vnějšího - PRAŽSKÉHO OKRUHU  
 • Hlavní město Praha mělo od října 2014 do března 2015 šanci územní rozhodnutí dokončit.
 • Hlavní město Praha také mělo do března 2015 pět měsíců, aby upozornilo Vládu ČR, že připravená novela zákona o EIA zastaví územní řízení na stavbu 511. 
 • Do novely zákona o EIA, schválené v březnu 2015, mohlo Ministerstvo životního prostředí zařadit, aby i rozpracovaná územní řízení na liniové stavby, která mají platná posouzení EIA, byla dokončena podle původně platné podoby zákona. Hlavně se to tehdy týkalo stavby 511. Nenavrhlo. Územní řízení na stavbu 511 tak bylo přerušeno schválením této novely.
 • ŘSD jako stavebník, podřízený Ministerstvu dopravy, neměl od března 2015 žádný důvod k nečinnosti. Měl o aktualizaci EIA požádat ihned po nabytí účinnosti novely zákona o EIA, v březnu 2015. Požádal až za 25 měsíců, v dubnu 2017.
 • PO DVOU LETECH ČEKÁNÍ UŽ BYLO TŘEBA, NAVÍC PŘED SENÁTNÍMI VOLBAMI, REAGOVAT NA JIŽ DOTĚRNÉ OTÁZKY OBČANŮ A OPOZICE "KDY TO BUDE?". BYLA SESTAVENA PRACOVNÍ SKUPINA, SLOŽENÁ ZE VŠECH "BRZDIČŮ" A BYL VYMYŠLEN HARMONOGRAM PŘÍPRAVY, KTERÝ BUDE SLOŽENÝ Z DOBRÝCH ZPRÁV PŘED VOLBAMI PARLAMENTNÍMI V ROCE 2017 A TĚMI KOMUNÁLNÍMI V ROCE 2018. ALE SKUTEČNOU VÝSTAVBU NAPLÁNOVAT AŽ ZA HORIZONT TOHOTO PRAŽSKÉHO VOLEBNÍHO OBDOBÍ. (pozn.: navíc, vždy se najde něco, proti čemu bude možné se odvolat a volebním tématem by tak mohly být tyto stavby pro pražské volby i v roce 2022 a 2026).
map SOKP MO
DOKONČENÍ VNITŘNÍHO MĚSTSKÉHO OKRUHU Z JAROVA NA LANOVÝ MOST
 • DALŠÍ 2 ROKY ČEKÁNÍ A HLASITÝCH PROHLÁŠENÍ, ŽE DOKONČENÍ VNITŘNÍHO OKRUHU JE PRIORITOU PRAŽSKÉ VLÁDNÍ KOALICE.
 • VE TŘETÍM ROCE VLÁDNUTÍ, PO PROTESTECH OBČANŮ I OPOZICE, BYLO V PRAŽSKÉM ROZPOČTU NA JEHO PŘÍPRAVU VYHRAZENO 40 MIL. KČ. OBRATEM ALE BYLO ROZHODNUTO (po tlaku části pražské koalice) O PRŮZKUMU VARIANTNÍCH TRAS OKRUHU. PROČ? PROTOŽE CO KDYBY PROJEKTANTI DO KONCE TOHOTO VOLEBNÍHO OBDOBÍ PŘINESLI ÚZEMNÍ ROZHODNUTÍ? (EIA už platná je).
map HS
HOSTIVAŘSKÁ RADIÁLA MEZI VNITŘNÍM A VNĚJŠÍM SILNIČNÍM OKRUHEM 
 • DALŠÍ 2 ROKY ČEKÁNÍ A HLASITÝCH PROHLÁŠENÍ, ŽE DOKONČENÍ VŠECH ETAP HOSTIVAŘSKÉ RADIÁLY JE PRIORITOU PRAŽSKÉ VLÁDNÍ KOALICE .
 • VE TŘETÍM ROCE VLÁDNUTÍ, PO PROTESTECH OBČANŮ I OPOZICE, BYLO TŘEBA NĚCO UDĚLAT. STAROSTŮM PŘÍSLUŠNÝCH MĚSTSKÝCH ČÁSTÍ MĚSTO NAVRHLO, ABY SI ČÁSTI RADIÁLY SAMI Z ČÁSTI (??) PROJEKTOVALI I VYKOUPILI PRO NI POZEMKY. NA PŘÍPRAVU TĚCHTO STAVEB PRÝ MĚSTO UŽ NEMÁ KAPACITY !!
  NEJENOM, ŽE JE TO NESYSTÉMOVÉ, TECHNICKY I ORGANIZAČNĚ KOMPLIKOVANÉ, ALE HLAVNĚ Z TOHOTO ZÁMĚRU NIC NEBUDE DO KONCE TOHOTO VOLEBNÍHO OBDOBÍ.  
 • A CO JE TAKÉ DŮLEŽITÉ? MĚSTO ŠIKOVNĚ PŘENESE ODPOVĚDNOST NA 6 MĚSTSKÝCH ČÁSTÍ. A ANI JEDNA LINIOVOU STAVBU TOHOTO ROZSAHU NIKDY NEPŘIPRAVOVALA.

MAPA CELEK2 xx

Podtrženo a sečteno!!

 

Občané jsou v tomto desetiletí pravidelně zásobování dobrými zprávami o pokračování příprav pražských okruhů a radiál. 

 

Jen jeden podstatný detail chybí.

Žádná z těchto staveb se dosud nezačala stavět.
 Non verbis, sed facto opus est. 

  I tak příjemné léto přeje

  Redakce iZÍTRA.info a Michal Frauenterka www.radni.cz

511 bann

náš poslední související článek z tohoto trvale sledovaného tématu najdete ZDE 

zdroje: IPR, 511.cz

 

 


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst hosivarsky lesopark ban tst zrusene projekty ban tst hostivarska spojka

reklama kacaba