INFORMAČNÍ WEB A OBČASNÍK pro Prahu 15 a okolí 
Hostivař | Horní a Dolní Měcholupy | Dubeč | Štěrboholy | Petrovice
ban pmenu
ban np
ban auto x
beran
kvetinym
papavera
buldoci neratovice
holeone
nakacabe

TOPlist

HOSTÉ PŘISPÍVAJÍCÍ SVÝMI ČLÁNKY

 

ods  TOP 091 
svob SSCR log
M CELEK mini
POKUD NEBUDE TENTO TRANZITNÍ OBCHVAT PĚTI MĚSTSKÝCH ČÁSTÍ ŘEŠEN NYNÍ, PAK NA DALŠÍCH DVACET LET BUDE I VÍCE NEŽ 50.000 PŘESPOLNÍCH DENNĚ JEZDIT OKOLO DOMŮ V ULICÍCH ŠVEHLOVA, PRŮMYSLOVÁ, HORNOMĚCHOLUPSKÁ, K HORKÁM, PŘÁTELSTVÍ I KUTNOHORSKÁ.
A K TOMU MHD S PŘEDNOSTÍ PŘED DOMÁCÍMI!! 
Hostivařská spojka už oficiální název ani nemá, je složená z několika úseků tvořících jako celek dopravní spojku. Nazvěme ji pro další části tohoto článku příznačně svému významu „Radiála úlevy“. (pozn.: radiála-komunikace směřující ze středu města na jeho okraj). 
V územním plánu, přijatém v roce 1999, byla Radiála úlevy navržena jako páteřní spojka řešící odvedení dopravy z hostivařské a úhříněveské průmyslové zóny i jako obchvat obytných částí několika historických obcí (dnes městských částí).
Vedena má být, z křížení na Štěrboholské radiále (křížení s ul.Rabakovskou), tedy z vnitřního pražského okruhu, na okruh vnější, na křížení u Uhříněvsi. 
Úlevou má být nejen pro nákladní tranzit, ale také pro rychle rostoucí zástavbu na jihovýchodě Prahy, ale hlavně a za její hranicí, v obcích a městech v Kraji Středočeském. 
O tom, jak ji má už deset let město "na háku", je tento článek.
foto FINAL
Radiála úlevy řeší: 
  • obchvat Hostivaře a Horních Měcholup
    (zde dnes radiálu suplují ulice K Horkám, Švehlova, Průmyslová a Hornoměcholupská),
  • obchvat Dolních Měcholup (dnes tranzit zajišťuje ul.Kutnohorská) 
  • obchvat Uhříněvsi (dnes jde tranzit přes ul. Přátelství)
  • a souběžně znamená i pomoc pro tranzit přes Dubeč a Štěrboholy
Souhrnně jde přes tyto městské části denně o tranzit 50.000 aut.

Na některých místech, díky nedávné instalaci elektronické přednosti pro městskou dopravu, dochází k výraznému omezení časové průchodnosti světelné signalizace z bočních ulic.
Tím se dále, na úkor souběžně jdoucí tranzitní dopravy, komplikuje den co den život místních obyvatel.
Např. tramvaj či autobus křižovatkou Švehlova-Hostivařská projede ve všední den ráno mezi 7 - 8 hod. celkem 75 x !!- zdroj:jízdní řád DP).

Co víc, nad našimi hlavami jsou jak příletové, tak i odletové hlavní východní koridory ruzyňského letiště.

Redakce izitra.info také, měřením certifikovaným měřidlem, zjistila následující hodnoty hlukového zatížení místních obyvatel:

Čtvrť / ulice Rozpětí hodnot hluku v dB
Hostivař / Švehlova x Hostivařská 68 – 91
Hostivař / K Horkám x Selská 75 – 89
H.Měcholupy / Hornoměcholupská x Milánská 65 – 88
D.Měcholupy / Kutnohorská x Dolnoměcholupská 74 -  84
měřeno vždy v 8:00hod. v pracovní den v září 2015, hygienická norma je 65dB

I přesto, že všechny dotčené radnice Radiálu úlevy požadovaly, bylo ještě před půldruhým rokem argumentem hlavního města to, že není jisté, zda bude možné východní konec radiály napojit na připravovaný poslední úsek na jihovýchodě – úsek 511 mezi dálnicí D1 a křížením s Jižní spojkou v Běchovicích. Tento úsek české dálniční sítě realizován bude, a to včetně obchvatu Běchovic, Újezda n./Lesy a Úval u Prahy. Obecně dálnice platí stát a úsek 511 by měl být hotov do pěti let.

Řekli byste si, pět let je tak akorát nato začít. A předpokládáte, že se teď rozhýbou ledy? Omyl. V rozpočtu Hlavního města, na Radiálu úlevy, letos nebyla vyhrazena ani koruna.
Co víc, nové hlavy na pražské radnici již rozhodly o problematické realizaci trasy metra D (za 50mld. Kč!!), která společně s nezbytnou rekonstrukcí a novou čistírnou odpadních vod (za 12,5mld.Kč) přinese nové dluhy do již nyní super-předluženého hlavního města a na Radiálu úlevy tak zřejmě nedojde dalších dvacet let.

Co teď? Jaká jsou možná řešení?

MAPA CELEK
Navrhujeme :

1. úpravu příslušné vyhlášky, kterou by tranzitní nákladní doprava (nad 3,5t) byla do realizace „Radiály úlevy“ vymístěna pouze na Jižní spojku.

2. vybudování nových P+R odstavných parkovišť u železničních zastávek v Uhříněvsi a v Horních Měcholupech a rozšíření P+R parkoviště u železniční zastávky v Běchovicích.

3. zřízení zjednodušeného systému rezidenčního parkování, obsahující mimo jiné také výrazně odlišné cenové tarify pro domácí, tj. např. jedno vozidlo do 3,5 t = 100 Kč/rok, ale pouze pro obyvatele s bydlištěm a firmy se sídlem v příslušné městské části. 

mapa okruhů a Hostivařské spojky, mapa zdroj : HMP

Zaslali jsme starostům okolních městských částí žádost o vyjádření postoje k Radiále úlevy a budeme Vás i dále o informovat. 

Redakce iZITRA.info

511 bann


A V TÉTO RUBRICE NAJDETE TÉŽ NÍŽE TRVALE SLEDOVANÁ TÉMATA
ban tst hosivarsky lesopark ban tst zrusene projekty ban tst hostivarska spojka

reklama kacaba

ban pizza bezlepkova
worldslogo

ban kalendar

DNES JE sobota 23.3.2019

Svátek má Ivona, zítra Gabriel

Nejbližší místní události

Žádné události
ban cenik inzerce
ban nazory z Cech odjinud
ban tst hosivarsky lesopark